ddd554a000saaq

W tym roku zapraszamy na dwa koncerty kaziukowe. 27 marca wystąpi zespół Znad Mereczanki z Jaszun na Litwie oraz 28 marca zespół Wileńszczyzna. Pamiętajmy o JARMARKU WILEŃSKIM
( Galeria "Inspiracje" ), który będzie towarzyszyć koncertom!
"Znad Mereczanki" tańczą tańce regionalne - kurpiowskie, lubelskie, rzeszowskie, kaszubskie, przeworskie. A także tańce wileńskie. Nie sposób pominąć faktu, że artyści "Znad Mereczanki" przychodzą na próby całymi rodzinami. Dzięki temu zarówno na próbach, jak i na występach zespołu wyczuwalna i widoczna jest ciepła, rodzinna atmosfera. Więź pokoleń dla zespolaków z Jaszun jest czymś naturalnym a zarazem najcenniejszym osiągnięciem, fundamentem wszystkich przeszłych i przyszłych sukcesów zespołu. Zespół "Wileńszczyzna" został założony w 1980 roku i od początku swego istnienia prowadzi rozległą pracę etnograficzną: zbiera po wsiach podwileńskich polski folklor, aby ocalić go od zapomnienia. Owocem tej pracy jest zbiór polskiego folkloru Ziemi Wileńskiej pod tytułem Pieśni Wileńszczyzny, zawierający 120 oryginalnych utworów z tych terenów. Zespół nagrał dwie płyty z folklorem wileńskim w wykonaniu artystycznym.

Na scenie zespół zaprezentuje nie tylko poszczególne pieśni i tańce wileńskie, lecz połączy je w odrębne kompozycje, odtwarzając dawne obrzędy. Tak powstały szeroko znane programy tematyczne Zaloty na Wileńszczyźnie, Wesele wileńskie, Kaziuki, Noc świętojańska na Wileńszczyźnie, Kiermasz wileński oraz programy żołniersko-patriotyczne Z dymem pożarów i Raduje się serce. Będzie to czas pełen dawnych wspomnień przenikających się z tradycją.

Design by FxDesign Free Joomla Templates